Zyrtec капки за деца и възрастни

Използването на антиалергичното лекарство Zyrtec на капки помага за премахване на отоци, назална конгестия и намаляване на кожните обриви с полиноза, алергичен ринит и дерматит. Този ефект се постига поради факта, че продуктът съдържа цетиризин, активно вещество. Има силен антихистаминов ефект, така че лекарството перфектно облекчава сърбежа, премахва обриви и други прояви на алергии.

Zyrtec капки - инструкции за употреба

Лекарството има антиалергичен ефект, като помага за премахване на повечето симптоми. Преди да използвате продукта, трябва внимателно да проучите инструкциите с информация за показанията, противопоказанията и начина на приложение. Страничните ефекти са важна информация. В терапевтични дози антиалергичното лекарство няма седативен ефект и не предизвиква сънливост. В този случай компонентите на продукта влошават работата на храносмилането или допринасят за появата на кожни реакции.

Форма на освобождаване и състав на лекарството

Zyrtec се предлага под формата на капки за перорално приложение. Лекарството е бистър, безцветен разтвор и има слабо изразена миризма на оцетна киселина с горчив вкус. Капките се поставят в 10 ml бутилка от тъмно стъкло. В допълнение към него в картонена кутия има капачка за капкомер и инструкции за употреба. Съставните вещества на Zyrtek за 1 ml от продукта са показани в таблицата.

ледена оцетна киселина

Фармакодинамика и фармакокинетика

Антиалергичното лекарство Zyrtec принадлежи към групата на селективните антагонисти на периферните хистаминови рецептори. След курс на използване на цетиризин не е открит ефект върху мозъчните Н1 рецептори. Инструментът помага за премахване на симптомите на алергични заболявания, благодарение на своя противосърбежен и антиексудативен ефект. В същото време лекарството няма почти никакъв антихолинергичен, антисеротонинов ефект.

Ефектът от приема на лекарството се наблюдава след 20 минути еднократна доза от 10 mg или 20 капки. Максималната концентрация на цетиризин се достига след 60 минути, след което ефектът на агента се наблюдава в продължение на 24 часа. Zyrtec се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт (стомашно-чревния тракт). Едновременният прием на храна не влияе върху усвояването на активното вещество.

  • Как да се храним, за да отслабнем
  • Какво причинява брадавици - симптоми и причини. Защо възниква появата на брадавици, видео
  • Пай с пиле и картофи: рецепти със снимки

Показания за употреба

Zyrtec има антиалергичен ефект, така че лекарите предписват средство за лечение на симптоми на алергия като сърбеж по кожата, сълзене в очите, кихане. Преките показания за прием на лекарството са също: ринорея, конюнктивална хиперемия, оток, дразнене и кожни обриви. Този антихистамин се предписва при следните заболявания:

  • Оток на Квинке;
  • сенна хрема (сенна хрема);
  • сезонни алергии - алергичен ринит, алергичен конюнктивит;
  • кошери;
  • бронхиална астма;
  • алергичен дерматит.

Как да приемате Zyrtec

Решението за приемане на лекарствен продукт за медицински цели се взема от лекаря. Освен това той коригира дозата при наличие на определени заболявания, така че агентът да не навреди на организма. В допълнение към здравословните условия, възрастта се взема предвид при по-възрастни пациенти и малки деца. Антиалергичните капки се приемат през устата, след разтваряне на лекарството във вода.

Zyrtec капки - дозировка за възрастни

За деца над 6 години и възрастни антиалергичният агент Zyrtec често се предписва в доза от 20 капки на ден. В същото време се препоръчва възрастните да приемат цялата дневна доза наведнъж, а децата да я разделят на 2 дози. Случва се 10 капки или 5 mg цетиризин да са достатъчни за детския организъм за терапевтичен ефект, така че трябва да наблюдавате благосъстоянието на детето. За пациенти в напреднала възраст дозата на лекарството се намалява, както е предписано от лекаря.

Zyrtec - дозировка за деца

Лекарството Zyrtec може да се дава на дете от 6 месеца, въпреки че много педиатри го предписват на по-малки деца, включително новородени, но в по-ниска доза. Zyrtec за новородени не се използва без лекарско предписание, което трябва да се вземе предвид от родителите, научили за ефективността на цетиризин от мрежата и от приятели. И така, методът за лечение на алергии при млади пациенти е следният:

  • за деца от 6 до 12 месеца лекарството се предписва през устата, 5 капки 1 път на ден;
  • Zyrtec капки за деца от 1 година и до 2 години се използват по 5 броя до 2 пъти на ден;
  • Zyrtec за деца от 2 до 6 години се предписва 5 капки 2 пъти или 10 капки 1 път на ден.

специални инструкции

Едновременният прием на алкохол и антиалергичен агент не показва нежелано взаимодействие. В същото време, за да се избегнат нарушения на централната нервна система, употребата на алкохол с наркотици е нежелана. Zyrtec не влияе върху способността за контрол на механизмите, но лекарите съветват да не се ангажират с опасни дейности, които изискват висока концентрация на внимание по време на лечението на алергични прояви с това лекарство.

  • Как да популяризирате група Vkontakte
  • Ежедневен прием на въглехидрати за отслабване
  • Възпаление на лимфните възли: причини за заболяването, симптоми и лечение

По време на бременност

Лекарството е забранено по време на бременност, тъй като не са провеждани клинични изпитвания по този показател. Ако има нужда от лечение с този антиалергичен агент по време на кърмене, кърменето трябва да бъде спряно за известно време. Това се дължи на факта, че цетиризин се екскретира в млякото и може да навреди на детския организъм..

В случай на нарушена бъбречна и чернодробна функция

Чернодробното заболяване не изисква корекция на дозата и отнемане на лекарството; това е необходимо само при едновременно увреждане на бъбречната и чернодробната функция. Ако говорим за прием на противоалергични капки Zyrtec при наличие на бъбречно заболяване, зависимостта е следната:

  • при пациенти с леко до умерено бъбречно увреждане не е необходимо коригиране на дозата;
  • при тежко заболяване дозировката се коригира от лекаря;
  • в терминален (сложен) стадий на бъбречна недостатъчност, приемът на лекарството е противопоказан.

Лекарствени взаимодействия

Няма промени в ЕКГ след едновременно лечение със Zyrtec с макролиди и кетоконазол. Когато лекарството взаимодейства с лекарства като псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол или еритромицин, азитромицин, глипизид и диазепам, не са установени отрицателни ефекти на цетиризин върху организма. Клирънсът на цетиризин намалява с 16% с теофилин.

Противопоказания

В инструкциите за употреба на лекарството Zyrtec се казва за противопоказанията на антиалергичните капки. Те включват:

  • свръхчувствителност към отделните компоненти на лекарството;
  • бременност;
  • кърмене;
  • наследствена непоносимост към лактоза;
  • дефицит на лактаза;
  • синдром на малабсорбция на глюкоза-галактоза;
  • деца до 6 месеца;
  • краен стадий на бъбречна недостатъчност.

В допълнение към строгите противопоказания, има заболявания и състояния на тялото, когато антиалергичен агент трябва да се използва само след консултация с подходящ лекар и с голямо внимание:

  • хронично чернодробно заболяване;
  • хронична бъбречна недостатъчност;
  • възраст в напреднала възраст;
  • епилепсия;
  • задържане на урина.

Странични ефекти

Ако посочените дозировки или противопоказания не се спазват, след употреба на лекарството могат да се появят странични ефекти:

  • тромбоцитопения;
  • виене на свят;
  • главоболие;
  • възбуда;
  • депресивно състояние;
  • объркване;
  • безсъние;
  • припадък;
  • тремор;
  • нервен тик;
  • тахикардия;
  • ринит;
  • фарингит;
  • увеличаване на телесното тегло;
  • гадене;
  • диария;
  • нарушение на функционалността на черния дроб;
  • нарушение на уринирането;
  • енуреза;
  • оток;
  • сърбеж;
  • обрив;
  • анафилактичен шок;
  • стомашни болки.

Предозиране

В случай на предозиране на цетиризин е необходимо промиване на стомаха или предизвикване на повръщане. След това се препоръчва да се пие активен въглен в съответствие с инструкциите. Няма специфичен антидот. В допълнение, симптоматичното лечение се извършва, когато се появят следните симптоми:

  • объркване на съзнанието;
  • виене на свят;
  • висока умора;
  • сънливост;
  • сърбеж;
  • тремор;
  • задържане на урина;
  • диария;
  • слабост;
  • тахикардия.

Условия за продажба и съхранение

Лекарството може да бъде закупено във всяка аптека без представяне на рецепта. Съхранявайте антиалергичното средство на тъмно място при температури до 25 ° C, където малките деца не могат да достигнат. Срок на годност на капки Zyrtec - 5 години.

Аналози

В случай, че антиалергичният агент Zyrtec не е подходящ по състав или цена, можете да изберете подобни лекарства:

  • Зодак. Лекарството е пълен аналог на Zirtek. Те имат подобен ефект, фармакокинетика, форми на освобождаване, индикации, противопоказания и други показатели. Преди да смените антиалергично лекарство обаче, трябва да се консултирате с Вашия лекар. Цената на Zodak под формата на капки е 207 рубли.
  • Фенистил. Диметинден малеатът е активно вещество на лекарството, което има противосърбежен и антиалергичен ефект. Освен това има лек седативен ефект. Лекарството под формата на капки се използва за по-малки деца, започвайки от 1 месец, но ефективността му е по-ниска и честотата на страничните ефекти е по-висока. В допълнение към капки, Fenistil се предлага под формата на гел, емулсия и крем. Цените за всички форми варират от 290 до 370 рубли.
  • Кларитин. Лекарството се произвежда на основата на лоратадин, който ефективно се справя със сенна хрема, алергичен дерматит и хронична уртикария. Отбелязват се седация, главоболие, повишен апетит. 10 таблетки струват 225 рубли, а 60 мл сироп струва 250.
  • Ериус. Активната съставка се нарича деслоратадин и е подобрена формулировка на лоратадин. Така че, приемът на лекарството не причинява сънливост, а други странични ефекти се появяват само в редки случаи. В същото време ефективността на продукта е висока. Erius се предлага под формата на сироп и таблетки, но цената му е почти 2 пъти повече от Zirtek - 590 рубли.

Цена за капки Zyrtec

Възможно е да купите Zyrtec във всяка аптека в града или да го поръчате в онлайн магазин, където можете да прочетете отзиви за лекарството и да изберете подходящ продукт за цената. Можете да разберете за цената на капките, която зависи от производителя, от таблицата по-долу.

Zyrtec ® (Zyrtec ®)

Активно вещество:

Съдържание

  • 3D изображения
  • Състав
  • фармакологичен ефект
  • Фармакодинамика
  • Фармакокинетика
  • Показания за лекарството Zyrtec
  • Противопоказания
  • Приложение по време на бременност и кърмене
  • Странични ефекти
  • Взаимодействие
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предозиране
  • специални инструкции
  • Формуляр за освобождаване
  • Производител
  • Условия за отпускане от аптеките
  • Условия за съхранение на лекарството Zyrtec
  • Срок на годност на лекарството Zyrtec
  • Цени в аптеките
  • Отзиви

Фармакологична група

  • Антиалергичен агент - Н1-блокер на хистаминовите рецептори [Н1-антихистамини]

Нозологична класификация (ICD-10)

  • H04.9 Болест на слъзния апарат, неуточнена
  • H10.1 Остър атопичен конюнктивит
  • H11.4 Други съдови заболявания на конюнктивата и кисти
  • J00 Остър назофарингит [coryza]
  • J30 Вазомотор и алергичен ринит
  • J30.1 Алергичен ринит поради прашец
  • J30.2 Други сезонни алергични ринити
  • J30.3 Други алергични ринити
  • L20 Атопичен дерматит
  • L29 Пруритус
  • L29.9 Пруритус, неуточнен
  • L50 Уртикария
  • R06.7 Кихане
  • R21 Обрив и други неспецифични кожни изригвания

3D изображения

Състав

Филмирани таблетки1 раздел.
активно вещество:
цетиризин дихидрохлорид10 mg
помощни вещества: MCC - 37 mg; лактоза монохидрат - 66,4 mg; колоиден силициев диоксид - 0,6 mg; магнезиев стеарат - 1,25 mg;
филмова обвивка: Opadry ® Y-1-7000 (хипромелоза (E464) - 2,156 mg, титанов диоксид (E171) - 1,078 mg, макрогол 400 - 0,216 mg) - 3,45 mg
Перорални капки1 мл
активно вещество:
цетиризин хидрохлорид10 mg
помощни вещества: глицерол - 250 mg; пропилей гликол - 350 mg; натриев захаринат - 10 mg; метилпарабензен - 1,35 mg; пропилпарабензен - 0,15 mg; натриев ацетат - 10 mg; ледена оцетна киселина - 0,53 mg; пречистена вода - до 1 мл

Описание на лекарствената форма

Таблетки: бели продълговати, филмирани, с двойно изпъкнали повърхности, едностранна линия и гравиране "Y" от двете страни на линията.

Капки: бистра, безцветна течност с мирис на оцетна киселина.

фармакологичен ефект

Фармакодинамика

Цетиризин - активното вещество на Zyrtec ® - е метаболит на хидроксизин, принадлежи към групата на конкурентните хистаминови антагонисти и блокира Н1-хистаминови рецептори.

Цетиризин предотвратява развитието и улеснява протичането на алергични реакции, има противосърбежен и антиексудативен ефект. Цетиризин повлиява ранния хистамин-зависим стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния етап на алергична реакция, а също така намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили и стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожните реакции към въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и охлаждане (със студена уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека бронхиална астма.

Цетиризин няма антихолинергични и антисеротонинови ефекти. В терапевтични дози лекарството практически не предизвиква седация. След прием на цетиризин в еднократна доза от 10 mg, ефектът му се развива след 20 минути (при 50% от пациентите), след 60 минути (при 95% от пациентите) и продължава повече от 24 часа. По време на лечението толерантността към антихистаминовия ефект на цетиризин не се развива. След прекратяване на терапията ефектът продължава до 3 дни.

Фармакокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин се променят линейно.

Всмукване. След перорално приложение лекарството се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. Приемът на храна не влияе върху пълнотата на усвояването, въпреки че скоростта му намалява. При възрастни след единична доза от лекарството в терапевтична доза Смакс в кръвната плазма е 300 ng / ml и се постига след (1 ± 0,5) h.

Разпределение. Цетиризин се свързва с протеините в кръвната плазма с (93 ± 0,3)%. Vд е 0,5 л / кг. При прием на лекарството в доза от 10 mg в продължение на 10 дни не се наблюдава кумулация на цетиризин.

Метаболизъм. В малки количества се метаболизира в организма чрез О-деалкилиране (за разлика от други антагонисти на Н1-хистаминови рецептори, които се метаболизират в черния дроб от цитохромната система), за да образуват фармакологично неактивен метаболит.

Екскреция. При възрастни Т1/2 е около 10 часа; при деца от 6 до 12 години - 6 часа, от 2 до 6 години - 5 часа, от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа. Около 2/3 от приетата доза се екскретира през бъбреците непроменена.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза 10 mg T1/2 се увеличава с около 50% и системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (Cl креатинин> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (Cl креатинин Т1/2 удължава 3 пъти, а общият клирънс намалява със 70% спрямо тези показатели при пациенти с нормална бъбречна функция, което изисква съответна промяна в режима на дозиране.

Цетиризин практически не се отстранява от тялото по време на хемодиализа.

Показания за лекарството Zyrtec ®

лечение на симптоми на целогодишен и сезонен алергичен ринит и алергичен конюнктивит (като сърбеж, кихане, назална конгестия, ринорея, сълзене, конюнктивална хиперемия);

сенна хрема (сенна хрема);

алергични дерматози, вкл. атопичен дерматит, придружен от сърбеж и обриви.

Противопоказания

За всички лекарствени форми

свръхчувствителност към цетиризин, хидроксизин или пиперазинови производни, както и други компоненти на лекарството;

краен стадий на бъбречна недостатъчност (Cl креатинин Cl креатинин> 10 ml / min, необходимо е коригиране на дозата); старост (вероятно намалена скорост на гломерулна филтрация); епилепсия и пациенти с повишена конвулсивна готовност; пациенти с предразполагащи фактори за задържане на урина (вж. "Специални инструкции").

За филмирани таблетки допълнително:

наследствена непоносимост към галактоза, дефицит на лактаза или синдром на глюкозо-галактозна малабсорбция;

деца под 6 години.

За капки допълнително:

деца под 6-месечна възраст (поради ограничените данни за ефективността и безопасността на лекарствата).

С внимание: деца под 1 година.

Приложение по време на бременност и кърмене

Експериментални проучвания върху животни не разкриват никакви преки или косвени неблагоприятни ефекти на цетиризин върху развиващия се плод (включително в постнаталния период), ходът на бременността и раждането също не се променя.

Не са провеждани адекватни и стриктно контролирани клинични проучвания за безопасността на лекарството, поради което Zyrtec не трябва да се предписва по време на бременност.

Цетиризин се екскретира в кърмата, така че лекуващият лекар трябва да реши дали да спре да се храни по време на периода на употреба на лекарството.

Странични ефекти

Възможните нежелани реакции са изброени по-долу по телесни системи и честота на поява: много често (≥1 / 10); често (≥1 / 100, включително амнезия.

Психични разстройства: рядко - възбуда; рядко - агресия, объркване на творението, депресия, халюцинации, нарушения на съня; неизвестна честота - мисли за самоубийство.

От страна на органа на зрението: много рядко - нарушение на акомодацията, замъглено зрение, нистагъм.

От страна на органа на слуха: неизвестна честота - световъртеж.

От страна на храносмилателната система: често - сухота в устата, гадене; рядко - диария, коремна болка.

От CCC: рядко - тахикардия.

От дихателната система: често - ринит, фарингит.

От страна на метаболизма: рядко - повишено телесно тегло.

От пикочната система: много рядко - дизурия, енуреза; неизвестна честота - задържане на урина.

От страна на лабораторните показатели: рядко - промени в чернодробните функционални тестове (повишена активност на чернодробните трансаминази, алкална фосфатаза, GGT и концентрация на билирубин); много рядко - тромбоцитопения.

От страна на кожата: рядко - обрив, сърбеж; рядко - уртикария; много рядко - ангиоедем, персистиращ еритем.

Общи нарушения: рядко - астения, неразположение; рядко - периферни отоци; неизвестна честота - повишен апетит.

Взаимодействие

При проучване на лекарственото взаимодействие на цетиризин с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, диазепам, глипизид и антипирин не са установени клинично значими нежелани взаимодействия.

Когато се използва едновременно с теофилин (400 mg / ден), общият клирънс на цетиризин намалява с 16% (кинетиката на теофилин не се променя).

Когато се използва едновременно с ритонавир, AUC на цетиризин се увеличава с 40%, докато този на ритонавир леко се променя (-11%).

При едновременна употреба с макролиди (азитромицин, еритромицин) и кетоконазол, няма промени в ЕКГ.

При използване на лекарството в терапевтични дози не са получени данни за взаимодействието с алкохол (с концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Трябва обаче да се въздържате от пиене на алкохол по време на лекарствена терапия, за да избегнете депресия на централната нервна система.

Преди назначаването на алергични тестове се препоръчва тридневен период на "измиване" поради факта, че H1-блокерите на хистаминовите рецептори инхибират развитието на кожни алергични реакции.

Начин на приложение и дозировка

Деца над 6 години и възрастни: началната доза е 5 mg (1/2 таб. Или 10 капки) 1 път на ден, ако е необходимо, тя може да бъде увеличена до 10 mg (1 таб. Или 20 капки) 1 път на ден. Понякога начална доза от 5 mg (1/2 таблица. Или 10 капки) може да е достатъчна за постигане на терапевтичен ефект. Дневна доза - 10 mg (1 раздел. Или 20 капки).

Деца от 6 до 12 месеца: 2,5 mg (5 капки) веднъж дневно.

Деца на възраст от 1 до 2 години: 2,5 mg (5 капки) до 2 пъти на ден.

Деца на възраст от 2 до 6 години: 2,5 mg (5 капки) 2 пъти на ден или 5 mg (10 капки) 1 път на ден.

За пациенти с бъбречна недостатъчност дозата се намалява в зависимост от креатининовия клирънс: с Cl креатинин 30–49 ml / min - 5 mg веднъж дневно, с 10–29 ml / min - 5 mg през ден.

Тъй като Zyrtec ® се екскретира от тялото чрез бъбреците, при предписване на лекарството на пациенти с бъбречна недостатъчност и пациенти в напреднала възраст, дозата трябва да се коригира в зависимост от стойността на креатининовия клирънс. Креатининовият клирънс за мъже може да се изчисли от серумната концентрация на креатинин, като се използва следната формула:

Cl креатинин, ml / min

Креатининовият клирънс за жени може да бъде изчислен чрез умножаване на получената стойност по коефициент 0,85.

Бъбречна недостатъчностCl креатинин, ml / minСхема на дозиране
Отсъства (норма)≥8010 mg / ден
Лесно50-7910 mg / ден
Средно аритметично30–495 mg / ден
Тежка10-295 mg през ден
Терминален етап - пациенти на хемодиализаЦентралната нервна система трябва да бъде внимателна, когато предписва Zyrtec ® на деца на възраст под 1 година при наличието на следните рискови фактори за синдром на внезапна детска смърт, като например (но не само този списък):

- синдром на сънна апнея или синдром на внезапна бебешка смърт при бебета в брат или сестра;

- злоупотреба с наркотици или пушене от майката по време на бременност;

- възраст на младата майка (19 години и по-млади);

- злоупотреба с пушене от детегледачка, която се грижи за дете (една кутия цигари на ден или повече);

- деца, които редовно заспиват с лице надолу и които не са легнали по гръб;

- Недоносени (гестационна възраст под 37 седмици) или поднормено тегло (под 10-тия процентил от гестационната възраст) бебета;

- със съвместното приложение на лекарства, които имат депресиращ ефект върху централната нервна система.

Препаратът съдържа помощни вещества метилпарабензен и пропилпарабензен, които могат да причинят алергични реакции, вкл. забавен тип.

Формуляр за освобождаване

Филмирани таблетки, 10 mg. В блистерна лента (блистер от PVC / алуминиево фолио), 7 или 10 бр. 1 (7 или 10 таб.) Или 2 (10 таб.) Блистери в картонена кутия.

Перорални капки, 10 mg / ml. В флакони от тъмно стъкло (тип 3), запечатани с PE капачка, оборудвана със система за защита на деца, 10 или 20 ml. Бутилката е снабдена с бяла капачка за капкомер LDPE. 1 ет. в картонена кутия.

Производител

Филмирани таблетки, 10 mg. YUSB Farshim S.A. Planchy индустриална зона, Chemen de Croix Blanche 10, CH-1630 Bulle, Швейцария.

Перорални капки, 10 mg / ml. Eisica Pharmaceuticals S.r.l. Via Pralha 15, 10044 Pianezza (Торино), Италия.

Притежател на разрешението за употреба: YUSB Farshim S.A. Planchy индустриална зона, Chemen de Croix Blanche 10, CH-1630 Bulle, Швейцария.

Въпросите и претенциите на потребителите трябва да се изпращат на адрес: 105082, Москва, Perevedenovskiy per., 13, стр. 21.

Тел.: (495) 644-33-22; факс: (495) 644-33-29.

Капки за нос за деца Zyrtec: инструкции за употреба, противопоказания и отзиви.

Болестта на детето винаги е грижа на всеки добър родител. Zyrtec се счита за доста популярно лекарство. Предлага се под формата на капки за перорално приложение. Основната активна съставка е цетиризин хидрохлорид. В допълнение, съставът съдържа следните вещества: натриев ацетат, глицерин, натриев захаринат, вода, метил парахидроксибензоат, оцетна киселина и пропилей гликол.

Когато се предписва Zitrek?

Този тип лекарство се предписва на деца в следните случаи:

  • с постоянен или сезонен алергичен конюнктивит, както и алергичен ринит, който се проявява под формата на сърбеж, постоянно изтичане на течност (отделяна от лигавицата) от носната кухина, кихане, неволни сълзи, зачервяване на очите;
  • за алергии към прах и домашни любимци;
  • с негова помощ е възможно ефективно да се отървете от възпалителните процеси, които протичат при настинки, синузити, тонзилити и различни вирусни заболявания;
  • след ухапвания от насекоми, ако детето има дори най-малки признаци на алергия;
  • в случай, че има хранителна алергия;
  • в резултат на сенна хрема;
  • при наличие на уртикария или оток на Квинке;
  • Zyrtec се предписва като допълнително лекарство при лечение на спазматичен бронхит и бронхиална астма;
  • ако детето има дерматит, който трябва да бъде придружен от сърбеж и различни видове обриви.

Инструкции за употреба

Анализираното лекарство се предписва на деца над 12-месечна възраст. В този случай и до шест години Zyrtec се използва в доза до 5 капки не повече от два пъти в рамките на 24 часа..

Деца на шест години имат право да приемат този вид лекарства през устата в обем до 20 капки. Освен това тази доза трябва да се раздели на две дози и да се изпие за един ден..

При диагностициране на алергичен ринит Zyrtec се използва като капки за нос. Преди да го капе в носа, носните проходи се почистват старателно от натрупаната в тях слуз. За ефективното действие на лекарството използвайте пипета. Капнете по една капка във всяка ноздра. Лечението по този начин продължава, докато всички симптоми на алергия изчезнат..

Показания за употреба на Encephabol сироп за деца: цени и ревюта.

Ефективността на лекарството Citovir 3 за деца: инструкции за употреба.

Сред противопоказанията трябва да се отбележи:

  • твърде голяма чувствителност към цетиризин или други компоненти на лекарството;
  • краен стадий на бъбречна недостатъчност;
  • поради факта, че към днешна дата не е имало достатъчен брой проучвания на Zirtek относно ефекта му върху тялото на детето до 6-месечна възраст, не се препоръчва да се предписва на бебета на тази възраст.

Освен това децата, които имат хронична бъбречна недостатъчност и епилепсия, трябва да използват анализираното лекарство с повишено внимание. След преминаване на допълнителни тестове можете да предписвате лекарството на деца, страдащи от рязко начало на гърчове, както и на хора с проблеми с уринирането.

Видео: Zyrtec - да кажем, че няма алергии!

Характеристики на лекарството

Поради факта, че Zyrtec има потискащ ефект върху нервната система, на деца под 12-месечна възраст това лекарство се предписва след допълнителна консултация, тъй като може да провокира детска смърт в съня. С повишено внимание на такива малки деца се предписва и Зиртек в такива случаи: внезапна смърт на брат или сестра; съществуващ синдром на апнея при някой от семейството; пушене или приемане на наркотици от майка, която кърми.

В редки случаи това лекарство се предписва на недоносени бебета, както и на тези, които са родени с малко телесно тегло.

Това лекарство не трябва да се приема с други лекарства, които потискат нервната система..

Странични ефекти

В някои случаи след прием на Zirtek могат да се появят странични ефекти: сухота в устата, затруднено храносмилане, сънливост, главоболие, раздразнителност (при някои пациенти), подуване на лигавиците.

Много рядко, анафилактичен шок, припадък, тикове, амнезия, диария, повишен апетит, тахикардия.

Предозирането на лекарството може да допринесе за появата на всички горепосочени странични ефекти. В този случай незабавно направете стомашна промивка и изпийте активен въглен.

Капките се съхраняват при температури от 15 ° C до 20 ° C. Срокът на експлоатация е 5 години.

Аналози

Най-популярният аналог е Zodak. Освен това в аптеките като аналог на Zirtek можете да закупите Letizen, Parlazin, Cetirizin, Allertek и др..

Предлага се във флакони от 10 ml.
Цената зависи от производителя. Така че, капки в контейнер от 10 ml могат да струват от 325 рубли. до 348 рубли.

Отзиви

"Отличен препарат, отлично помага на детето ми от дерматит"

Олга отбелязва: „Дадох го на дъщеря си, която вече е на годинка и на 6. Соня дълго време спа с него. Сега се държи като батерия, защото работи като въртене, въпреки че времето вече е 22. През деня спах в 13.00 само един час. Така че не давайте по-добре през нощта ".

Според Катерина

Зиртек в Москва

Инструкции за употреба на Zyrtec

Цена за Zyrtec от 115,00 рубли. в Москва Можете да си купите Zyrtec в Новосибирск в онлайн магазина Apteka.ru Доставка на лекарството Zyrtec до 647 аптеки

Zyrtec

Име на производителя

Eisica Pharmaceuticals S.r.l.

Фармацевтичен сектор YUSB SA

YUSB Farshim S.A. / Eisica Pharmaceuticals S.r.l..

Страна

общо описание

Антиалергичен агент (блокер на Н1-хистаминовите рецептори).

Форма за освобождаване и опаковка

10 ml - бутилки от тъмно стъкло (1) - картонени опаковки.

20 ml - бутилки от тъмно стъкло (1) - картонени опаковки.

7 - блистери (1) - картонени опаковки.

10 - блистери (1) - картонени опаковки.

Филмирани таблетки, 10 mg - 20 бр. В опаковка.

опаковка от 7 таблетки

Доза от

Перорални капки

Капките за перорално приложение са безцветни, прозрачни.

Таблетки бели, продълговати, с двойно изпъкнали повърхности, с едностранно изчисляване и гравиране "Y" от двете страни на изреждането.

Филмирани таблетки

Покрити таблетки, бели, продълговати, с делителна черта и маркирани "Y / Y" от едната страна.

Описание

Антиалергично лекарство. Блокер на хистаминови Н1 рецептори, конкурентен хистаминов антагонист, хидроксизинов метаболит. Предотвратява развитието и улеснява протичането на алергичните реакции, има противосърбежно и антиексудативно действие.

Влияе на ранния хистамин-зависим стадий на алергични реакции, ограничава освобождаването на възпалителни медиатори в късния етап на алергична реакция, намалява миграцията на еозинофили, неутрофили и базофили, стабилизира мембраните на мастоцитите. Намалява пропускливостта на капилярите, предотвратява развитието на оток на тъканите, облекчава спазма на гладката мускулатура. Елиминира кожните реакции при въвеждането на хистамин, специфични алергени, както и при охлаждане (при "студена" уртикария). Намалява индуцираната от хистамин бронхоконстрикция при лека бронхиална астма.

На практика няма антихолинергично и антисеротониново действие. В терапевтични дози на практика няма седативен ефект.

След еднократна доза цетиризин в доза от 10 mg, началото на ефекта се наблюдава след 20 минути (при 50% от пациентите) и след 60 минути (при 95% от пациентите) ефектът продължава повече от 24 часа. По време на лечението не се развива толерантност към антихистаминовия ефект на цетиризин. След спиране на лечението ефектът се запазва до 3 дни.

Фармокинетика

Фармакокинетичните параметри на цетиризин се променят линейно.

След перорално приложение лекарството се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. При възрастни, след еднократна доза от лекарството в терапевтична доза, Cmax в плазмата се достига след 1 ± 0,5 часа и е 300 ng / ml. Приемът на лекарството с храна не влияе върху размера на абсорбцията.

Цетиризин се свързва с протеините в кръвната плазма с 93 ± 0,3%. Vd - 0,5 л / кг.

При прием на лекарството в доза от 10 mg в продължение на 10 дни не се наблюдава кумулация на цетиризин.

В малки количества той се метаболизира в черния дроб чрез О-деалкилиране, за да се образува фармакологично неактивен метаболит (за разлика от други блокери на хистаминови Н1 рецептори, метаболизирани в черния дроб с участието на изоензими от системата цитохром Р450).

T1 / 2 при възрастни е приблизително 10 часа. Около 2/3 от приетата доза се екскретира през бъбреците непроменена.

Фармакокинетика в специални клинични ситуации

T1 / 2 при деца на възраст 6-12 години - 6 часа; при деца на възраст 2-6 години - 5 часа; при деца на възраст от 6 месеца до 2 години - 3,1 часа.

При пациенти в напреднала възраст и пациенти с хронични чернодробни заболявания с еднократна доза от лекарството в доза от 10 mg T1 / 2 се увеличава с около 50%, а системният клирънс намалява с 40%.

При пациенти с лека бъбречна недостатъчност (CC> 40 ml / min) фармакокинетичните параметри са подобни на тези при пациенти с нормална бъбречна функция.

При пациенти с умерена бъбречна недостатъчност и при пациенти на хемодиализа (CC

Странични ефекти

От хемопоетичната система: тромбоцитопения.

От нервната система: сънливост, световъртеж, главоболие, агресия, възбуда, объркване, депресия, халюцинации, безсъние, тикове, конвулсии, дискинезия, дистония, парестезия, припадък, тремор.

От страна на органа на зрението: нарушение на акомодацията, замъглено зрение, нистагъм.

От сърдечно-съдовата система: тахикардия.

От дихателната система: ринит, фарингит.

От страна на храносмилателната система: сухота в устата, гадене, коремна болка, диария, чернодробна дисфункция (повишени нива на трансаминази, алкална фосфатаза, GGT, билирубин).

От пикочната система: разстройство на уринирането, енуреза.

Алергични реакции: сърбеж, обрив, уртикария, ангиоедем, свръхчувствителност, до развитието на анафилактичен шок.

От страна на метаболизма: увеличаване на телесното тегло.

Други: умора, астения, неразположение, отоци.

Страничните ефекти се развиват в много редки случаи..

Лекарствени взаимодействия

При изследване на лекарственото взаимодействие на цетиризин с псевдоефедрин, циметидин, кетоконазол, еритромицин, азитромицин, глипизид и диазепам не е установено клинично значимо нежелано взаимодействие.

Когато се прилага едновременно с теофилин (400 mg / ден), общият клирънс на цетиризин намалява с 16% (кинетиката на теофилин не се променя).

При едновременно назначаване с макролиди и кетоконазол не се забелязват промени в ЕКГ.

При използване на лекарството в терапевтични дози не са получени данни за взаимодействие с алкохол (при концентрация на алкохол в кръвта 0,5 g / l). Пациентът обаче трябва да се въздържа от пиене на алкохол по време на медикаментозна терапия, за да се избегне депресия на централната нервна система..

Предозиране

Симптоми: когато приемате лекарството еднократно в доза над 50 mg, объркване, диария, замаяност, повишена умора, главоболие, неразположение, мидриаза, сърбеж, слабост, седация, сънливост, ступор, тахикардия, тремор, задържане на урина.

Лечение: веднага след приема на лекарството трябва да се направи стомашна промивка или изкуствено предизвикано повръщане. Препоръчва се назначаването на активен въглен, симптоматична и поддържаща терапия. Няма специфичен антидот. Хемодиализата е неефективна.

Синоними

Aleraza, Allertek, Anallergin, Zetrinal, Zintset, Zyrtec, Zodak, Letizen, Parlazin, Cetirizine hexal, Cetirizinax, Tsetrin

Доставка на поръчката в Москва

Когато поръчвате в Apteka.RU, можете да изберете да бъдете доставени в аптека, удобна за вас в близост до дома ви или на път за работа.

Всички пунктове за доставка в Новосибирск - аптеки

Zyrtec

Състав

Всяка таблетка от 10 mg съдържа активното вещество цетиризин дихидрохлорид и спомагателните съставки:

  • 37 mg микроцелулоза;
  • 66,4 mg лактоза монохидрат;
  • 0,6 mg колоиден силициев диоксид;
  • 1,25 mg магнезиев стеарат.

Филмовата мембрана се състои от 1,078 mg титанов диоксид, 2,156 mg хипромелоза и 3,45 mg макрогол 400.

1 ml капки съдържа активна съставка в количество от 10 mg и помощни вещества:

  • 250 mg глицерол;
  • 350 mg пропилей гликол;
  • 10 mg натриев захаринат;
  • 1,35 mg метилпарабензен;
  • 0,15 mg пропил парабезол;
  • 10 mg натриев ацетат;
  • 0,53 mg оцетна киселина;
  • до 1 ml пречистена вода.

Формуляр за освобождаване

Лекарството се предлага в две фармакологични форми:

  • Филмирани таблетки. Това са бели продълговати таблетки с изпъкнали повърхности, с делителна черта от едната страна и гравирана буква "Y" от двете страни на партитурата. 7 или 10 таблетки се поставят в блистер, 1 блистер (7 или 10 таблетки) или 2 блистера (10 таблетки) се поставят в картонена кутия.
  • Капки Zyrtec. Външно е бистра течност, без цвят. Характерна е миризмата на оцетна киселина. Течността се излива във флакони от 10 или 20 ml от тъмно стъкло, плътно затворени. В допълнение към бутилката, в картонена кутия се поставя капачка за капкомер.

фармакологичен ефект

Лекарството има антихистаминов ефект, така че се приема, за да се отърве от алергии.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Фармакодинамика

Цетиризин, активната съставка на Zyrtek, е конкурентен хистаминов антагонист. Неговият ефект се дължи на способността да блокира Н1-хистаминовите рецептори.

Клинични прояви на действието на цетиризин:

  • сърбежът се отстранява;
  • количеството ексудат намалява;
  • намалява скоростта на миграция на кръвните клетки, които се характеризират с участие в алергични реакции (еозинофили, неутрофили и базофили);
  • мембраните на мастоцитите са стабилизирани;
  • намалява пропускливостта на малки съдове;
  • спазмите на гладката мускулатура се облекчават;
  • предотвратява се изтичането на тъкани;
  • кожната реакция към някои алергени се елиминира (с въвеждането на специфични антигени или хистамин, охлаждане на кожата);
  • при леки стадии на бронхиална астма тежестта на индуцираната от хистамин бронхоконстрикция намалява.

Фармакокинетика

След като лекарството се приема през устата, то бързо се абсорбира от храносмилателния тракт в кръвта и се свързва с плазмените протеини с около 93%. При едновременна употреба с храна, скоростта на усвояване става по-ниска, но обемът на абсорбираното вещество не се променя.

Ефектът се проявява след 20-60 минути след еднократна доза и продължава повече от един ден. Максималната плазмена концентрация се достига в рамките на 1-1,5 часа след приложението..

Метаболизмът се осъществява чрез О-деалкилиране. Полученият метаболит няма фармакологична активност..

Полуживотът от тялото зависи от възрастта:

  • при възрастни трае 10 часа;
  • за деца на 6-12 години - 6 часа;
  • на възраст 2-6 години - 5 часа;
  • при деца от шест месеца до 2 години - 3,1 часа.

2/3 от приетата доза се екскретира непроменена през бъбреците. Черният дроб също играе съществена роля в елиминирането на лекарството. Следователно при хронични чернодробни заболявания полуживотът се увеличава с един и половина пъти, а със средна степен на бъбречна недостатъчност - 3 пъти.

Показания за употреба

Лекарството може да се предписва при следните състояния:

  • сезонен или многогодишен алергичен ринит със сърбеж, запушване на носа и кихане;
  • алергичен конюнктивит с лакримация и зачервяване на конюнктивата;
  • сенна хрема;
  • алергични кожни реакции като уртикария или дерматит.

Противопоказания

Противопоказания за употреба на Zirtek:

  • прекомерна чувствителност към която и да е съставка в лекарството, индивидуална непоносимост;
  • тежка бъбречна недостатъчност;
  • периоди на бременност и кърмене;
  • деца под шест месеца.

Лекарството се предписва с повишено внимание при такива състояния:

  • хронична бъбречна недостатъчност с умерена степен;
  • напреднала възраст;
  • епилепсия, повишена конвулсивна готовност;
  • наличието на фактори, предразполагащи към задържане на урина.

Допълнителни противопоказания за таблетките Zyrtec:

  • непоносимост към галактоза;
  • синдром на малабсорбция, по-специално глюкозо-галактоза;
  • възраст под 6 години.

Странични ефекти

Нежеланите реакции на Zyrtek могат да бъдат разделени на такива, които са чести (поне 1 на 10 души, приемащи лекарството), често (1 на 10-100), рядко (1 на 100-1000), рядко (1 на 1000- 10 000), много редки (по-малко от един на 10 000).

Често се наблюдават следните нежелани реакции:

Рядко се появяват следните нежелани реакции:

  • парестезия;
  • умствена възбуда;
  • диария;
  • болка в корема;
  • кожен обрив, сърбеж;
  • астения.

Рядко срещани нежелани реакции:

  • периферен оток;
  • кошери;
  • повишени показатели на функционални чернодробни тестове (активност на трансаминази, алкална фосфатаза, концентрация на билирубин);
  • качване на тегло;
  • тахикардия;
  • объркване, халюцинации;
  • агресия;
  • депресия;
  • нарушения на съня;
  • конвулсии;
  • реакции на свръхчувствителност.

Много рядко има такива последици от лечението със Zirtek:

  • анафилактичен шок;
  • вкусови нарушения;
  • тремор;
  • припадък;
  • дискинезия;
  • дистония;
  • зрително увреждане: замъгленост, нистагъм, нарушения на акомодацията;
  • дизурия, енуреза;
  • тромбоцитопения;
  • ангиоедем.

Такива реакции също могат да се наблюдават (няма данни колко често се появяват):

  • повишен апетит;
  • задържане на урина;
  • световъртеж;
  • суицидни идеи;
  • увреждане на паметта, дори преди амнезия.

Инструкции за приложение на Zirtek (Начин и дозировка)

Дозировката зависи от възрастта на пациента. Взема се предвид и състоянието на тялото, например наличието и степента на бъбречна недостатъчност.

В повечето случаи дневната доза се приема с едно движение. Начин на приложение - вътре (за двете форми).

Колко дни да приемате лекарството, решава лекуващият лекар, като се вземат предвид диагнозата и тежестта на алергичната реакция.

Zyrtek капки, инструкции за употреба

Дозировка на лекарството на капки в зависимост от възрастта:

  • възрастни и деца над 6-годишна възраст се предписват 10 капки от лекарството като начална доза, след което, ако е необходимо, тя се увеличава до 20 капки;
  • деца под 6-годишна възраст, но над 2-годишна възраст, са показани като 5 капки два пъти дневно или 10 капки наведнъж;
  • на възраст от една до две, приемайте по 5 капки 1-2 пъти на ден;
  • капки за деца от шест месеца до една година се предписват в доза от 5 капки;
  • за пациенти с чернодробно увреждане дозировката се избира, като се вземе предвид креатининовия клирънс. Ако е дете, теглото също се взема предвид при коригиране на дозата..

Zyrtec таблетки, инструкции за употреба

Дозировката на таблетките се изчислява по следния начин:

  • възрастни и деца на възраст от 6 години - от половин таблетка (начална доза), възможно е да се увеличи дозата до таблетка на ден;
  • под 6-годишна възраст лекарството под формата на таблетки не се предписва.

Инструкции за употреба на Zirtek за деца

Анотация към лекарството, предоставена от производителя, показва, че само Zyrtec на капки се използва за лечение на педиатрични пациенти. В този случай капки се дозират за деца в зависимост от възрастта..

Дозировка за деца:

  • 5 капки, на възраст от 6 месеца до една година;
  • 5 капки 1-2 пъти - от 1 до 2 години;
  • 10 капки дневно наведнъж или разделени на две дози - от 2 до 6 години;
  • на по-големи деца се предписва същата доза като на възрастни.

Как да приемате капки за деца е малко по-различно от това как се използва за възрастни. Децата могат да приемат капки като сироп (вътре, разреждайки малко с вода), но до една година Zyrtec може да се предписва като капки за нос. В този случай те се накапват капка по капка във всяка ноздра, след като са ги почистили..

Лечението продължава, докато симптомите на алергия спрат..

Предозиране

Предозирането се случва с единична доза от лекарството в доза, надвишаваща няколко пъти дневната доза.

Симптоми, типични за прием на около 50 mg от лекарството (5 таблетки или 100 капки):

Ако е приета доза, надвишаваща обичайната доза, е необходимо незабавно да се промие стомаха или да се предизвика повръщане. Можете също така да дадете активен въглен. Няма специфичен антидот, така че е възможно само симптоматично лечение. Хемодиализата в случай на предозиране е неефективна.

Взаимодействие

Взаимодействие на Zyrtek с други лекарства:

  • с тиофилин - общият клирънс на цетиризин намалява с 16%;
  • с ритонавир - AUC на цетиризин се увеличава с 40%, а ритановир намалява с 11%;
  • със Зопиклон, Бупрепорфин - взаимно подсилват действието на другия, което се проявява в потискане на централната нервна система;
  • с диазепам - взаимно подсилват ефекта върху нервната система, в резултат на което функционирането му се влошава, скоростта на реакцията намалява.

Условия за продажба

Условия за съхранение

Съхранявайте на хладно място, недостъпно за деца.

Срок на годност

специални инструкции

Трябва да се обърне специално внимание при предписването на лекарството на лица с фактори, предразполагащи към задържане на урина (увреждане на гръбначния мозък, хиперплазия на простатата), тъй като цетиризин увеличава вероятността от това усложнение.

По време на лечението се препоръчва да се избягва шофиране и дейности, които изискват висока концентрация на внимание и висока скорост на реакция.

Не трябва да предписвате лекарството на деца под една година, които са в група с висок риск от развитие на синдром на внезапна смърт (със синдром на сънна апнея, пушеща майка или бавачка, недоносени бебета и др.).

За деца

Zyrtec за деца се използва много широко. Отзивите за Zyrtek на капки за деца показват, че ако се използва, както се препоръчва в инструкциите, ефектът ще бъде висок, а рискът от нежелани последици е минимален..

Новородени

Противопоказано е да се предписва лекарството за кърмачета на възраст под 6 месеца.

С алкохол

Нежелателно е да се комбинират алкохол и Zyrtec, тъй като алкохолът увеличава риска от депресия на централната нервна система.

Zyrtec по време на бременност и кърмене

Проучвания върху ефектите на лекарствата по време на бременност са провеждани само при животни. Не са открити ефекти върху развитието на плода или бременността. Но поради липсата на информация за безопасност за човешкия плод, на бременни жени не се предписват лекарства..

Цетиризин, активната съставка, се екскретира в кърмата, когато лекарството се приема от жена по време на кърмене. Следователно, ако лекарят предписва това лекарство, той трябва да предупреди за необходимостта от спиране на храненето за периода на лечение..


Публикации За Причините За Алергии